SZŐLŐ
SZŐLŐ
Az emberiség által az egyik legrégebb óta ismert növényfaj a szőlő. A bortermő szőlő (Vitis vinifera) a mediterrán térségben őshonos, Közép-Európában és Délnyugat-Ázsiában, Marokkótól Észak-Iránig és Portugália északi részétől egészen Németország déli részéig.
A világon leszüretelt szőlő több mint 80%-át a bortermelésben használják fel. 2019-ben több mint 7 millió hektár szőlőültetvényből legalább 74,5 millió tonna szőlőt szüreteltek be kereskedelemi célból világszerte. (forrás: FaoStat).
SZŐLŐBETEGSÉGEK
Szőlőperonoszpóra - PLASMOPARA VITICOLA
Szőlőlisztharmat - ERYSIPHE NECATOR
Járványügyi szempontból a legjelentősebb szőlőbetegség a szőlőlisztharmat. A gomba fertőzésveszélyt jelent minden zöld szövetre, de a legnagyobb kárt a leveleken és a termésen okozhatja. (Caffi et al., 2011). A lisztharmat-fertőzésnek a szőlőültetvényre gyakorolt hatása gyakran az első fertőzés időpontjától függ. A korai gyümölcsfertőzések elsatnyult termést okoznak, a gyümölcs felületét felsértik és íztelen lesz tőle a bor. A lisztharmat csökkenti az asztali bor tárolási idejét és befolyásolhatja a fotoszintézis sebességét, csökkentve ezzel a termés cukortartalmát.
Szőlő fomopsziszos betegség - PHOMOPSIS VITICOLA
A fomopsziszos foltokat a vesszőn és a leveleken a Phomopsis viticola nevű gomba okozza. Tavasszal fejlődik ki nedves időben, amikor a spórák esőcseppekkel szaporodnak. Hideg nedves időjárás és a hosszabb levélnedvesség fokozza a fomopsziszos tünetek megjelenését és súlyosbodását. A fertőzés begyűrűzik a hajtásba, a vesszőket legyengíti és eltöredezi, kevesebb lesz a termés ezáltal a bortermelés is csökken. A termésveszteség a csokorszár fertőzése és a bogyós termés rothadása miatt is előfordulhat. A gombaölő szerek nem hatásosak, ha a betegség tüneteinek megjelenése után alkalmazzák.
Feketerothadás - GUIGNARDIA BIDWELLII
Ez a betegség felelős a szőlőszemek és a fürtök rothadásáért. Az összes nemesített szőlőfajta hajlamos a feketerothadás fertőzésre. A terménykiesés mértékét az időjárási tényezők befolyásolják. A fertőzés kezdetét és a lappangási időt befolyásolja a levél nedvessége, a relatív páratartalom és az átlagos levegő-hőmérséklet. A fertőzéshez vékony vízhártya szükséges a levél felületén.
SZÜRKEPENÉSZ/SZÜRKEROTHADÁS VAGY BOTRITISZ - BOTRYTIS KINEREA
SZŐLŐORBÁNC - PSEUDOPEZICULA TRACHEIPHI
A Pseudopezicula tracheiphila által okozott szőlőorbánc jelentős betegség Európa hűvösebb szőlőtermesztő területein. A kórokozók áttelelhetnek a földre hullott elhalt levelekben, kora tavasszal pedig az aszkospórák kiszivároghatnak és az új évszak hajtásait megfertőzhetik. A heves esőzések és a hosszú nedves időszak kedvez a kórokozók terjedésének és a fertőzéseknek.